Kategori arşivi: Genel

Adsense oturum açma hatası – Looks like this Google account

Looks like this Google account isn’t associated with an AdSense account. That’s okay. You can either with the Google account associated with AdSense, or sign up for an AdSense account today.

Yukarıdaki hata mesajı ile karşılaşıyor ve adsense panele giremiyorsanız sorun oturum açılmış olan default gmail hesabı adsense hesabınızdan farklı bir hesap olmasıdır.

Sorunu çözmek için tüm gmail hesaplarından oturum kapatın. Sadece adsense hesabınızla oturum açın. Bu şekilde giriş sağlayabilirsiniz.

Sorun bu şekildede çözülmezse farklı bir tarayıcıdan deneyebilirsiniz.

Godaddy hesap sahibini değiştir sorunu

Godaddy de başka bir godaddy hesabından hesabınıza yapılan domain transferinde işlem kimliği ve güvenlik kodu girdikten sonra 2. aşamaya geçemiyorsanız aşağıdaki işlemleri uygulayın düzelecektir. Sorun Türkçe arayüzdeki hatadan kaynaklanmakta.

Ana sayfaya gidin. Sol üstten dili İngilizce yapın. İşlemi gerçekleştirin.

ssl sertifikası nedir ?

SSL güvenli giriş katmanı protokolüdür. Secure Sockets Layer  ın kısaltmasıdır. Bu protokol internet üzerinden şifelenmiş veri iletişimi sağlar. Şifreleme esası Açık anahtarlı şifrelemeye dayanır. SSL kısaca veri alışverişi yapan bilgisayarlar arasında şifrelenmiş güvenli bir bağlantı oluşturur.

Bu sistem güvenliğin önemli olduğu web sitelerinde kullanılmalıdır. Ödeme yapılan sitelerde yani eticaret sitelerinde sıklıkla kullanılmaktadır.

SSL koruma sağlayan farklı firmalar var. Rapid SSL, Comodo, VeriSign, GeoTrust bunlarda en bilinenleri.

Asp nedir ?

ASP (Active server page) Microsoft tarafından geliştirilen bir web programlama dilidir. ASP sayesinde dinamik websiteleri oluşturulabilmektedir. Asp kullanarak ziyaretçilerinde bilgi ekleyebileceği tarzda siteler kurabilirsiniz. Mesela basit bir ziyaretçi defteri veya bir forum.  ASP sayfalar Microsoft IIS web sunucuna ihtiyaç duymaktadır.

php nedir

Php açık kaynak kodlu yani herkes tarafından geliştirilmeye açık bir web programlama dilidir. Php ile her türlü dinamik web sayfaları oluşturulabilir. Detaylı bilgi için : www.php.net

VDS (Virtual Dedicated Server) nedir ?

VDS, virtual dedicated server ın kısaltmasıdır yani sanal dedicated sunucu anlamına gelir. Bir web sunucusu yazılım ve donanım desteğiyle parçalanarak birden çok sanal sunucuya dönüştürülür. VDS ler kendilerine ayrılan donanımı kullanır. Diğer VDS in donanımını etkileyemezler. Bu açıdan çok yüksek kaynak kullanmayan siteler için ekonomik çözümdür.

co-location nedir ?

co-location verimerkezinden hat ve sunucu bulundurma alanını kiralamaktır. Sunucunuzu alıp verimerkezindeki kiraladığınız kabine monte edip kullanabilirsiniz. Yönetim tamamen size aittir. Verimerkezi sunucu için gerekli elektrik, uygun ortam, koruma, internet altyapısını sağlar. Birden çok sunucusu bulunanlar bir kabin kiralayabilir. Tek sunucu içinde co-location sistemi tercih edilebilir ancak maliyet dedicatede göre fazla olacağından firma sitediğiniz donanımı sağlayabiliyorsa  dedicated öneririz.

Dedicated Server nedir ?

Dedicated Server bir sunucu bilgisayarının veri merkezinden kiralanması şeklindeki sistemdir.  Sunucu sanal veya fiziksel bölünme yapılmadan tamamen sizin kullanımınıza sunulur. Donanım, band genişliği, hat kullanımı gibi değişkenlere göre fiyatı değişir. En ideal ve en pahalı site barındırma şeklidir. Hiti ve kaynak kullanımı fazla olan site, siteler için önerilir.